Hakkımızda


1972 yılında Gebze’de kurulan Sedef Tersanesi, 1990 yılında Tuzla Tersaneler Bölgesi’ndeki yerine taşınmıştır. Kurulduğu tarihten bu yana iki yüzün üzerinde başarılı projeye imza atmış olan Sedef Tersanesi, 2000 yılından itibaren Türk denizciliğinin en köklü ailelerinden biri olan Kalkavan ailesine ait Turkon Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Turkon Holding Kalkavan ailesinin denizcilik serüvenine 1954 yılında gemi işletmeciliği ile adım atmış, altmış beş yılda Türk denizciliğine konteyner taşımacılığında Turkon Line, gemi inşa alanında ise Sedef Tersanesi ile iki büyük öncü markayı kazandırmıştır.

Türkiye’nin alan ve kapasite bakımından en büyük özel tersanesi olan Sedef Tersanesi, 51.000 m²’si kapalı olmak üzere 194.000 m² Tuzla yerleşkesi ve 12.000 m²’si kapalı olmak üzere 76.000 m² Orhanlı destek alanı ile 270.000 m² alanda imalat yapmaktadır.

Yıllık 600.000 DWT (capesize) inşa kapasitesi ile çalışan Sedef Tersanesi, Türkiye’nin en büyük kuru havuzlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. 180.000 DWT boyutlarında gemilerin inşasına elverişli olan kuru havuz üzerinde 1.050 ton, rıhtım üzerinde ise 500 ton ağırlığında yük kaldırabilme kapasitesine sahiptir. Yalnızca yaptığı projeler ile değil denize, insana ve çevreye yaklaşımı ile de sektöre öncü olmayı kendine amaç edinmiş olan Sedef, hem çevreye hem de kaliteye verdiği önem doğrultusunda Türkiye’nin en büyük çevre dostu kapalı boya hollerini bünyesinde bulundurmaktadır.

Turkon Holding bünyesine katıldıktan sonra bilgi transferi anlaşmalarının (Know-How and Technical Assistance Agreements) ve teknolojiye yatırımın önemli ölçüde arttırıldığı Sedef Tersanesi; iki yüz elli milyon doları bulan yatırımları sayesinde, iki bine yakın çalışanı ile gemi inşa alanında Avrupa’nın en modern tersanelerinden biri haline gelmiştir.

Sedef Tersanesi yetkinlik ve donanım olarak; askeri ve ticari yeni gemi inşası, gemi dönüşüm projeleri ve özel çelik konstrüksiyonlar ve endüstriyel projeler alanlarında hizmet vermektedir. Yaklaşık elli yıllık bilgi birikimi ve donanımıyla, Sedef Tersanesi imza attığı projelerle sektörde öncü konumdadır.

Teknolojiye olduğu kadar, insana yatırım yapan ve iş güvenliği konusunda taviz vermeden yoluna devam eden Sedef Tersanesi, çeşitli sertifika programları ve iç denetim prosedürleri ile örnek bir sanayi kuruluşu olmayı başarmıştır. ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 ve OHSAS 18001:2007 sertifikalarına sahip olan Sedef, EN1090-2 EXC4 özel çelik imalatlarında öncü ve sertifikalıdır.

Misyonumuz

"Ticari ve savunma projelerinde, İleri teknolojiye sahip yüksek kaliteli ürün ve hizmetleri, üretken, verimli ve esnek bir yapı İle başta kendi coğrafyamız olmak üzere dünyaya kazandırmak"

Vizyonumuz

"Savunma sanayi deniz platformları i̇le ticari alanda yüksek teknelojili projeler başta olmak üzere faaliyet alanımızda tasarım ve üretim kabiliyetlerimizi kullanarak bölgemizde öncü ve lider, dünyada ise rekebatçi olma"

Değerlerimiz

İnsana Değer

Sedef, başta çalışanları olmak üzere tüm insanlara saygı ile yaklaşır; cinsiyet, din, dil, etnik kimlik ya da  herhangi başka bir farklılığa dayalı ayırım yapmaz. Çalışanlarının iş ortamındaki mutluluğunu ve motivasyonunu geliştirmeye yönelik iş uygulamalarını ilke edinir; çalışanları için profesyonel, güçlü ekip çalışmaları ve pozitif ilişkilere dayalı güvenli bir iş ortamı oluşturmayı hedefler.

Sağlık, İş Güvenliği ve Çevreye Duyulan Hassasiyet

Sedef, çevreye, insan sağlığına ve güvenliğine yönelik kurumsal sorumluluğunun bilincinde olarak sağlık ve güvenlik ile ilgili yasalara, standartlara ve uygulamalara en üst düzeyde uymayı taahhüt eder. Bu amaçla çalışanlarının her seviyede bilinçli davranmayı esas almasına var gücüyle çalışır.

Birlik ve Beraberlik

Sedef, birlik ve beraberliğin yarattığı takım ruhunu topluma karşı sorumlu ve sürdürülebilir bir başarının ve sektörel gelişimin temeli olarak görmektedir. Bu nedenle çalışanlarını ve tedarikçilerini, işbirliği zeminini oluşturacak ve geliştirecek fırsatları öngörerek takım olarak çalışma noktasında cesaretlendirir.

Sürekli Gelişim

Sedef, şirketin gelişimi ile bireyin gelişiminin eşgüdümlü ilerlemesini başarı için önemli bir unsur olarak kabul eder. Yüksek seviyede operasyonel mükemmellik ile verimlilik arayışının yanı sıra, bireyin kendini mesleki ve kişisel olarak sürekli geliştirmesini garanti ederek kurumun gelişimine ve yaratmaya çalıştığı şirket kültürüne önemli katkı sağlar.

Yüksek Kaliteli Üretim

Sedef, üretimde sürdürülebilir yüksek kaliteyi esas alır. Yalnızca ürettiği ürünler bazında değil; çevre, bölge, müşteriler, tedarikçiler ve çalışanları bazında da sorumlu üretim temel kurumsal prensipleri arasında yer alır.

Sürdürülebilir Toplumsal Değer

Sedef, varlık amacının başta kendi coğrafyamız olmak üzere bütün dünya ve dünya denizlerine önemli bir değer yarattığının sorumluluğu ile hareket eder. Kurumsal bir vatandaş olmanın bilinciyle toplumsal konularda ve kamu yararına olan hizmetlerde rol almaya önem verir. Bu konuda gerek kurumsal gerekse çalışanları bazında bireysel seviyede sorumlu davranmayı teşvik eder.

Sedef Shipyard size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Detaylı bilgi için : Çerez Politikası